Filmy



2013- "Kilka Chwil"- dokument o śląskim zespole "Gang Olsena"

               („Kilka chwil”– to utwór zespołu Gang Olsena, który wszedł do kanonu polskiego Rhythm’n’Bluesa. Ten sam tytuł nosi film realizowany przez filmowców niezależnych. Jego pomysłodawcą i reżyserem jest Krzysztof Paliński– chorzowski fotograf, filmowiec niezależny, operatorem jest Tomasz Szwiec, a stroną techniczną produkcji zajął się jego brat Wojciech. Twórcy postawili sobie za cel stworzenie dokumentu poświęconego 25– letniej działalności na rynku muzycznym zespołu Gang Olsena. Od momentu ich pierwszego występu przed bluesową publicznością minęło zaledwie ćwierć wieku– dla pokolenia wychowanego na Rawie Blues, czy w rockandrollowych klubach Rudy Śląskiej, Katowic, Chorzowa, Warszawy, Wrocławia i Poznania to tylko kilka chwil).



2014- "Tacy byliśmy"- dokument o zespole "Universe"

               ("Tacy byliśmy", pod takim samym tytułem ukazała się książka autorstwa Henryka Czicha, teraz kolej na film...
Jednak przede wszystkim to utwór zespołu "Universe".
"Tacy byliśmy" to okazja, aby przypomnieć wszystkim jak to było przez te wszystkie lata. Nad filmem pracowała ta sama ekipa, która tworzyła "Kilka chwil"– film o zespole "Gang Olsena". I tak: pomysłodawcą, reżyserem i autorem scenariusza jest Krzysztof Paliński, sztuką operatorską zajął się Tomasz Szwiec, którego wspomógł Tomasz Sabramowicz, nad całością czuwał Wojtek Szwiec. Patronat medialny nad filmem objął portal filmu niezależnego "Filmowe Południe (www.filmowepoludnie.pl), a także CHCK.
Dokument opowiada o historii zespołu, od początku lat osiemdziesiątych i słynnego spotkania Heńka i Mirka w katowickim Studio Piosenki, wspomnienia największych festiwali takich jak Opole, Sopot, trasy polskie i zagraniczne. Działalność zespołu po tragicznym odejściu Mirka w 2007 roku. Tak dochodzimy
 do chwili obecnej. Padają również pytania o przyszłość "Universe", tę bliską, ale również o dalszą.



2015- "Jan Maćkow- życie na filmowej taśmie" (montaż).

               Film dokumentalny, kolejne spotkanie z jednym z prekursorów kina amatorskiego na Górnym Śląsku, Janem Maćkowem).

"Jan Maćkow urodził się w 1928 roku. Od 1957 roku jest związany z Ośrodkiem Telewizyjnym w Katowicach. Działał w realizacji filmowej jako operator filmowy, korespondent, kierownik wydziału filmowego i dyrektor Telewizyjnej Wytwórni Filmowej "POLTEL". Był realizatorem reportaży z różnych stron świata. Od przejścia na emeryturę realizuje filmy dydaktyczne z zakresu ekologii. Jest twórcą pakietu edukacyjnego "Ekologia w gimnazjum", który wykorzystywany jest w szkołach ponadpodstawowych w całej Polsce. 
 http://filia14.blogspot.com/2014/03/otwarcie-wystawy-jana-mackowa.html 




2012- "DCF"- Reklama Dolnośląskiego Centrum Filmowego

               Film zakwalifikował się do drugiego etapu konkursu na reklamę Dolnośląskiego Centrum Filmowego



2015- "Kreis"- (montaż).

               (Film dokumentalny, kolejne spotkanie z jednym z prekursorów kina amatorskiego na Górnym Śląsku, Antonim Kreisem).

               "Antoni Kreis - Artysta fotografik, członek Związku Polskich Artystów Fotografików, wice prezes ds. edukacji Okręgu Śląskiego ZPAF. Uczestnik blisko stu fotograficznych wystaw zbiorowych i kilkudziesięciu indywidualnych. Laureat dziesiątek nagród w konkursach fotograficznych i filmowych. W latach 70-tych i 80-tych jeden z czołowych polskich twórców filmów nieprofesjonalnych. Autor zdjęć m.in. do podręczników szkolnych, fotograficznych ilustracji do książek oraz albumów fotograficznych: ”Górnośląski Park Etnograficzny” i „Z drewna ciosane - drewniana architektura sakralna w woj. śląskim”. Autor wydawnictw z zakresu metodyki fotografii, wieloletni wykładowca szkół i kursów fotograficznych m.in. w Państwowym Zaocznym Studium Oświatowym i Kulturalno-Dydaktycznym Międzywojewódzkiego Ośrodka Dydaktycznego w Katowicach. Za swą działalność uhonorowany m.in. złotą odznaką „Zasłużony dla województwa śląskiego”, dwukrotnie medalem im. Juliusza Ligonia „Zasłużony dla kultury miasta Chorzowa” , medalem Teodora Kalidego „Zasłużony dla kultury miasta Chorzowa” , odznaką „Za zasługi dla województwa wałbrzyskiego”. W 2005 r. nominowany do nagrody Prezydenta miasta Chorzów „Chorzowianin Roku” w dziedzinie kultury. Rok 2008 to jubileusz 30-cia pracy artystycznej
W Rocznej Szkole Fotograficznej Fotoedukacja Antoni Kreis prowadzi zajęcia w ramach przedmiotu Kompozycja obrazu oraz Techniki Fotograficzne- pracownia ciemni czarno-białej".
http://www.fotoedukacja.edu.pl/wykladowcy/antoni_kreis.html



2015- "Do szpiku kości– obrazy z ostatniej powieści awangardowej".

Film autorski, zrealizowany do fragmentów książki Krzysztofa Jaworskiego, „Do szpiku kości”. Film jest pracą dyplomowa, zrealizowaną w Akademii Sztuk Pięknych im. Eugeniusza Gepperta we Wrocławiu, w pracowni fotografii i multimediów.




Industriada 2017- "W rytmie maszyny".

Film promujący Industriadę 2017, w 2017 roku impreza odbyła się pod hasłem: "W rytmie maszyny".



"Miasto przystojne".

Film powstał w ramach warsztatów filmowo-fotograficznych organizowanych w ramach Budżetu Obywatelskiego przez ZSO nr 1 w Chorzowie. Uczestniczyli w nich uczniowie chorzowskich szkół, w tym reprezentanci, członkowie koła fotograficznego: Rowena Moniot, Emilia Cichy, Dawid Gwóźdź, Agnieszka Szymura, Nikola Gramula, Sandra Lesz. W ramach warsztatów uczniowie pod kierunkiem filmowców i fotografów nakręcili film krótkometrażowy pt. "Miasto przystojne", którego projekcja odbyła się podczas podsumowania w Kinie Za Rogiem Grajfka.